Ghiduri
Română

Cum evaluează After Skype alternativele la Skype: metodologie și transparență

After Skype compară aplicațiile care înlocuiesc Skype pentru apeluri gratuite, video și apeluri către numere de telefon. Notez fiecare aplicație din 10 după patru criterii publicate, iau fiecare preț, limită și dată din pagini oficiale, cu data la care le-am citit, și declar că site-ul este publicat cu sprijinul TwinPhone.

Ultima revizuire pe Înapoi la Cele mai bune alternative la Skype

Ce acopăr

Skype a fost retras pe 5 mai 2025, iar Microsoft și-a mutat utilizatorii pe Teams Free. Ghidurile mele acoperă lucrurile pentru care oamenii foloseau Skype: apeluri vocale și video gratuite cu alți utilizatori ai aplicației, ședințe de grup, apeluri către telefoane fixe și mobile din alte țări și numere de telefon la care să puteți fi sunat. Scriu în primul rând pentru cititori din SUA: prețurile sunt tarifele publicate pentru SUA, în dolari americani, iar pe această pagină în limba română sunt convertite în lei.

Cum evaluez aplicațiile

Fiecare aplicație primește un punctaj de la 0 la 10, din jumătate în jumătate de punct, pe 4 criterii ponderate. Nota este totalul ponderat, rotunjit la o zecimală, iar ordinea din clasamentul de pe pagina principală o urmează.

CriteriuPondereLa ce mă uit
Potrivire cu rolurile Skype35 %Skype avea patru roluri: apeluri și chat între aplicații, apeluri către telefoane fixe și mobile, un număr la care puteați fi sunat și apeluri de pe calculator. Teams Free, pe care îl deschide acum orice cont Skype, face deja apeluri și chat între aplicații, așa că rolurile pe care le-a abandonat (apelurile către numere de telefon și un număr) contează mai mult.
Cost și variantă gratuită25 %Ce este gratuit și cu ce limite, prețurile pe minut sau ale planurilor publicate pe care le-am putut verifica, reîncărcările minime și dacă creditul expiră. Tarifele ascunse într-un calculator primesc punctaj mai mic, pentru că nu le puteți verifica înainte să plătiți.
Acoperire25 %Platformele (iPhone, Android, Windows, Mac, Linux, browser web) și pe cine puteți contacta: doar persoane cu aceeași aplicație sau orice telefon.
Confidențialitate și cont15 %Criptare end-to-end implicită și ce cere înregistrarea (un număr de telefon, o adresă de e-mail sau un cont existent).

Punctaje pe criterii

#AplicațiePotrivire cu rolurile SkypeCost și variantă gratuităAcoperireConfidențialitate și contNotă
1WhatsApp7,510,010,09,09,0
2TwinPhone9,07,59,07,08,3
3Microsoft Teams (free)8,09,58,56,08,2
4Signal6,010,07,59,57,9
5Google Meet6,59,58,57,07,8
6Viber8,57,08,06,07,6
7Zoom7,06,09,56,07,2
8Google Voice7,58,06,55,07,0
9Rebtel6,59,06,06,06,9
10Yolla6,08,57,05,56,8

Etichetele urmează nota: 9,0 și peste înseamnă Excelent, între 8,0 și 8,9 Foarte bun, între 7,0 și 7,9 Bun, iar sub 7,0 Acceptabil. Notele sunt judecata mea după aceste criterii, pe baza limitelor și prețurilor publicate; nu am făcut teste de calitate a apelurilor. Nu sunt măsurători de laborator, stele de la utilizatori sau recenzii și nu le public ca marcaj de recenzie pentru motoarele de căutare.

De unde iau prețurile, limitele și datele

  • Doar pagini oficiale. Prețurile și limitele provin din paginile de prețuri, ajutor sau tarife ale fiecărui furnizor; informațiile despre Skype provin de la Microsoft Support, Microsoft 365 Blog și Microsoft Learn.
  • Datate. Fiecare sursă este listată cu data la care am citit-o. Verificarea actuală a fost pe 25 octombrie 2026.
  • „—” înseamnă neverificat. Când un furnizor ascunde tarifele în spatele unui calculator (Google Voice, Viber Out, Talk360 și tarifele internaționale Zoom Phone în octombrie 2026), las celula goală în loc să ghicesc.
  • Contradicțiile sunt semnalate. De exemplu, pagina de asistență Skype a Microsoft spune într-un loc că datele sunt disponibile „până în ianuarie 2026”, iar în altul indică 15 iunie 2026 ca termen de export; folosesc data mai târzie și precizez asta.
  • Fără dovezi sociale inventate. Nu public mărturii, număr de utilizatori sau recenzii pe care nu le pot susține cu o sursă. Pictogramele de pe site sunt ilustrații generice, nu logouri de marcă.

Sponsorizare și transparență

After Skype este publicat cu sprijinul TwinPhone, care ocupă locul 2 pe acest site, după WhatsApp. Linkurile către TwinPhone duc la site-ul propriu al TwinPhone și conțin parametri de urmărire, astfel încât TwinPhone să vadă vizitele venite de aici. Linkurile către toate celelalte aplicații duc la pagina oficială a fiecărei aplicații, fără urmărire. Notele sunt evaluări editoriale după criteriile mele publicate, nu recenzii ale utilizatorilor sau rezultate de laborator.

TwinPhone ocupă locul 2, după WhatsApp. După criteriile mele, are cel mai mare punctaj la potrivire, pentru că acoperă rolurile abandonate de Teams Free (apeluri către telefoane fixe și mobile din peste 145 de țări și un număr din SUA sau Canada) din orice browser, și pierde puncte la cost: nu are minute gratuite sau video, numerele sunt doar din SUA și Canada, iar unele destinații, cum ar fi Filipine, la 1,72 lei pe minut, costă mai mult decât la concurenți. Fără legătură cu Microsoft. Skype și Microsoft Teams sunt mărci comerciale ale Microsoft. Celelalte nume de produse sunt mărci comerciale ale proprietarilor lor; pictogramele de pe acest site sunt ilustrații generice, nu logouri de brand.

Actualizări și corecturi

Reverific fiecare preț, limită și dată în fiecare trimestru și mai devreme atunci când un furnizor își schimbă planurile. Următoarea revizuire completă este programată în ianuarie 2027. Data „Actualizat” de pe fiecare pagină se schimbă doar după o reverificare reală. Dacă observați o greșeală, spuneți-mi (Gladstone Walters); corecturile sunt notate pe pagină, cu data.

Ghidurile mele

Gladstone Walters

Gladstone Walters

Editor, After Skype

Sunt Gladstone Walters și locuiesc în Regatul Unit. Scriu și actualizez ghidurile After Skype. Fiecare preț, limită și dată de aici provine din paginile de prețuri, ajutor sau tarife ale furnizorului; notez ziua în care am citit fiecare pagină și pun o liniuță acolo unde nu pot verifica o cifră. TwinPhone sprijină acest site, așa că îl evaluez după aceleași criterii ca pe orice altă aplicație și îi enumăr punctele slabe alături de punctele forte.

Gladstone pe Trustpilot (se deschide într-o filă nouă)

Revizuit și actualizat pe · Următoarea revizuire: ianuarie 2027 · · Metodologie